Budoucnost Nákladového nádraží Žižkov je nejistá. Podobně jsou na tom i jiné stavby.

Památkáři stojí v cestě projektu Žižkov City, který by měl nahradit funkcionalistickou budovu žižkovského nákladového nádraží moderní rezidenční čtvrtí s kancelářemi, obchody a bydlením pro více než patnáct tisíc lidí. Část areálu v Praze 3 byla totiž koncem loňského roku vyhlášena kulturní památkou. Zbourání historického komplexu proto není možné.

stávající podoba žižkovského nákladového nádražíPokud by rozhodnutí památkářů zůstalo v platnosti, developerská společnost Sekyra Group by svůj plán na přeměnu zchátralého nádraží zrealizovat nemohla. Areál je přitom mimo provoz už devět let. Letos v únoru navíc do historické budovy z roku 1935, která je dominantou celého nádraží, narazil vykolejený vagon nákladního vlaku a poškodil ji. Místní zastupitelé ze Strany zelených se domnívají, že mohlo jít o záměr.

Do ortelu památkářů režim předběžné ochrany

Historická hodnota stavby je sporná, neboť se nedochovalo původní strojní vybavení. Ministr kultury Jiří Besser proto letos v květnu vrátil proces vyhlášení části areálu kulturní památkou zpět k přezkoumání památkářům. Dokud se znovu nerozhodnou, zůstane Nákladové nádraží Žižkov v režimu předběžné ochrany.

Žižkov CityŽižkovské nádraží není jedinou chátrající stavbou v zemi, jejíž osud je prozatím nejasný. V podobné situaci se nachází minimálně dalších pět objektů:

  • Petrova bouda

Dvě stě let stará krkonošská kulturní památka lehla 1. srpna letošního roku popelem. Hasičům se podařilo z historické budovy, která stojí nedaleko Špindlerova mlýna, zachránit jen část obvodových stěn a trafostanici. Požár s největší pravděpodobností někdo založil úmyslně. Petrovku nechala roky chátrat pražská firma Snowy Chelet, která prý připravuje projekt na výstavbu nové budovy na místě shořelého architektonického klenotu. Stavba zmizela pod plameny jen pár týdnů předtím, než by majitel dostal až dvoumilionovou pokutu.

  • Lázně Na Slupi

Někdejší lázně Na Slupi na pražském Albertově obsadili v roce 2009 squatteři. Prý chtěli upozornit na dezolátní stav budovy. Objekt však i nadále chátrá. Soukromý investor připravil projekt na opravu objektu, ale k historickému domu chtěl přistavět další patro. Proti tomu se postavili památkáři, dům totiž stojí v chráněné památkové rezervaci. I když vlastníci už léta slibují opravu, dosud byla budova jen zajištěna proti dalšímu vniknutí squatterů či bezdomovců.

  • Ostrov Štvanice

Památkově chráněný zimní stadion na pražské Štvanici hlásil havarijní stav. Proto byl letos na jaře zbourán. Prostory byly uzavřené od začátku ledna poté, co se propadla střecha. Se srovnáním stadionu se zemí ale nesouhlasil Národní památkový ústav. Odbor památkové péče dal kvůli špatnému stavu stadionu pokutu magistrátu i bývalému nájemci, sdružení Apex-Club.

  • Lázně Kyselka

I Lázně Kyselka na Karlovarsku patří mezi chátrající památky. S Karlovarskými minerálním vodami (KMV), které jsou spolu se firmou C. T. S. Duo majitelem areálu, letos zahájil správní řízení Karlovarský kraj kvůli možnému pochybení v péči o památku. Stále se zhoršující stav chráněných objektů se pokouší řešit Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví České republiky, která minulý týden požádala o bezúplatný převod budov. KMV tvrdí, že připravují vlastní projekt na využití památkově chráněných objektů.

  • Osada Buďánka

O obnově dělnické kolonie z první poloviny 19. století se spekuluje už téměř dvacet let. Domy na pomezí pražského Smíchova a Košíř byly začátkem devadesátých let prohlášeny památkovou zónou. V roce 1997 přešla osada do správy Prahy 5. V dalších letech vzniklo několik studií a záměrů na obnovu, přestavbu i demolici. Domy mezitím dál chátraly a většina z nich pak byla kvůli špatnému stavu zbourána. Před třemi lety zastupitelé Prahy 5 schválili projekt stavební firmy Geosan na přestavbu celé lokality. Část domů by měla být obnovena. V komplexu mají vyrůst hlavně bytové domy. Stavět se mělo začít letos v srpnu.

Vyšlo na http://zpravy.e15.cz.

Žádné podobné články.