Zrychlí novela zákona developerským projektům povolování staveb?

Podle statistik proběhla v minulém roce v celé České republice enormní vlna zájmu o nové byty. Největší zájem byl, jak jinak, o novostavby v Praze. Developeři však bohužel prodali jen 6 500 bytů. Proč bohužel? Poptávka totiž převyšovala nabídku, a zvláště v Praze byl a stále je kritický nedostatek bytů.

S převyšující poptávkou samozřejmě narostly i ceny. Průměrná cena nových prodaných bytů se tak vyšplhala až na 71 567 Kč/m². Proč tedy nevznikají nové developerské projekty? Problém je na straně úřadů a zdlouhavého procesu stavebního řízení. Částečnou vinu nesou i samotní úředníci, kteří jsou dle developerů nepřiměřeně „opatrní“.

Nový zákon dle kritiků prodej bytů v Praze nerozhýbá

Novela stavebního zákona, která se v dubnu dostala již do třetího čtení, podle odborníků nenaplní své původní cíle a nepřinese taková zjednodušení, jak se čekalo. Nový zákon patrně umožní sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení a posuzování vlivu na životní prostředí do jednoho celku, ale nepřinese avizované zjednodušení, zefektivnění povolovacích procesů, a především zkrácení celkové doby řízení, které je právě pro developery a výstavbu nových bytů klíčové. Jen pro srovnání, v České republice je oproti jiným evropským zemím doba povolování staveb více než dvojnásobná.

Zákon také nepočítá s proklamovaným podáním jen jedné žádosti, která bude mít jedno rozhodnutí. Například ministerstvo zemědělství si chce nechat v kompetenci vydávání rozhodnutí nejen vodohospodářských děl, ale i nakládání s vodami. Podobné je to i u dalších speciálních subjektů; úřady pro pozemní komunikace, civilní letectví, drážní úřad a podobně. Novela zákona také vytváří velký prostor pro vstup různých aktivistů, kteří umí pomocí „zdržovací“ metody protáhnout řízení až o osm nebo i deset let.

Jak na poptávku po bytech reaguje společnost Sekyra Group?

Sekyra Group, patřící k nejvýznamnějším českým developerům, nabízí pro rok 2017 řadu zajímavých možností, které mají společného jmenovatele. Atraktivní lokalitu. Rezidenční projekt Tandem Modřany míří na klienty, jež požadují bydlení s vynikající dostupností centra Prahy a současně mají rádi bydlení obklopené zelení. Tandem Modřany vznikl v prostorách bývalé modřanské čokoládovny a nabízí nádherné bydlení ve dvou bytových domech nedaleko Vltavy.

V současné době Sekyra Group připravila k prodeji i zajímavé pozemky v Dolních Počernicích, které jsou určeny pro stavbu rodinných domků a dvojdomků. Pro zájemce o pozemky má v nabídce zajímavé studie 12 typů vzorových domů v nízkoenergetickém a pasivním standardu.

Společnost Sekyra Group drží krok s moderními evropskými trendy a nabízí byty a domy ve velmi atraktivních lokalitách. Věřím, že byty v Praze od Sekyra Group rozseknou i vaši bytovou otázku. Kontaktujte společnost Sekyra Group ještě dnes.

Žádné podobné články.