Hledáme bydlení v Praze pro seniory

Starší pár na procházceRealitní kanceláře i developeři se stále častěji setkávají s požadavkem na přiměřené a důstojné bydlení pro prarodiče či starší rodiče, pro které je jejich stávající bydlení nevyhovující. Je takové bydlení v Praze vůbec k dispozici? A co všechno by mělo splňovat? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Bydlení pro seniory čeká v České republice velký boom. Naše populace stárne a v roce 2020 bude už přes 20 % občanů starších 65 let. Na to bude muset realitní trh reagovat. Potřeby na bydlení jsou u seniorů diametrálně odlišné a stávající nabídka na trhu vhodných nemovitostí příliš nenabízí.

Jak by mělo vypadat bydlení pro seniory?

Život ve stejném bytě či domě po celý život není v dnešní době zdaleka tak častý, jako v minulosti. Stěhování za prací, za rodinou či za klidem se pomalu stává samozřejmostí a průměrný občan vystřídá za život hned několik míst k bydlení. Není na tom nic divného – potřeby člověka se věkem mění a je přirozené, že stejný byt nebude vyhovovat mladému páru a lidem o dvě generace starším.

SamotaDůvodů pro stěhování v pokročilém věku může být celá řada. Někoho trápí zdraví a nemůže každý den stoupat pět pater pěšky, jiný zase jen s obtížemi zvládá údržbu zahrady, pro dalšího může být náročné platit nájem za čtyřpokojový byt, který již plně nevyužívá.

Pokud se vrátíme k ideálnímu bydlení pro seniory, najdeme u něj několik společných rysů:

  • Menší podlahová plocha
    Byty pro seniory jsou většinou projektovány jako malometrážní. Díky tomu nejen jednodušší na údržbu, ale hlavně podstatně levnější.
  • Dobrá dopravní dostupnost
    Bydlení pro starší lidi by mělo být dobře dopravně obslužné v každém ročním období, individuální i hromadnou dopravou.
  • Občanská vybavenost a služby
    V okolí ideálního bytu pro seniory se nachází lékaři, obchody, lékárny, pošta a řada dalších služeb.
  • Bezbariérové řešení
    U bytů pro seniory je také často třeba myslet na zhoršenou pohyblivost či dokonce invaliditu. Vhodné jsou proto byty ve spodních patrech domů či v přízemích, které buďto již bezbariérové jsou, nebo je možné příslušně upravit.
  • Živá, ale klidná lokalita
    Velkou chybou bydlení pro seniory je izolace od okolí. Samozřejmě není vhodné hledat podobný byt na rušné třídě či na vyhlášené ulici s nočními bary, ale přílišná samota nesvědčí nikomu. Byt pro seniory by měl být na místě s dostatkem zeleně i přiměřeným pohybem osob.
  • Nízké nájmy či dostupná cena
    Potřeby seniorů na bydlení by měly odrážet také přiměřené náklady. Byty, projektované přímo pro seniory, jsou proto často v nízkoenergetickém standardu s minimálními provozními náklady.

Příklad z praxe

Ideálním typem nového bydlení pro seniory v Praze je například připravovaný projekt Zahrady Opatov. Bytový dům bude vzdálen pouhých 250 metrů od metra. Pohodlné spojení s celým městem je tak doslova na dosah ruky. Velkým plusem jsou přízemní byty s předzahrádkami.

Projekt počítá i se zelení a místy pro odpočinek v okolí domu.

Žádné podobné články.