Pozoruhodné stavby – 2. díl: Rezidence Manovka

Architektonicky zajímavý bytový dům vyrostl v Praze 6 v blízkosti Bílé hory a Divoké Šárky. Rezidence Manovka představuje soubor osmnácti bytů od 1+kk po 4+kk, zasazený do souvislé zástavby rodinných domů. Je důkazem, že v Praze se dá bydlet kvalitně a zároveň v klidném prostředí.

Rezidence Manovka se nachází v žádaném prostředí Prahy 6Pětipodlažní novostavba se nachází na Jinočanské ulici, na severním úbočí Bílé hory, v katastrálním území Ruzyně. Toto území patří k nejvyhledávanějším a nejžádanějším oblastem v hlavním městě. Symbolický název Manovka je odkazem na usedlost, která se nachází nedaleko bytového domu –  historický dvůr Manovka s rybníkem.

Součástí projektu jsou předzahrádky, balkony, terasy a lodžie. V místě se nachází kompletní občanská vybavenost – síť obchodů, služeb, škol, zdravotnických zařízení, supermarkety a obchodní centrum Šestka.

Lákadla pro milovníky historie, turisty i sportovce

Novostavbu obklopuje řada významných a historických památek. Dominantou je areál Pražského hradu, vzdálený čtyři kilometry autem nebo pět zastávek tramvají. Kousek od domu stojí Letohrádek Hvězda s oborou – památné místo, kde byla 8. listopadu 1620 svedena známá bitva na Bílé hoře a které patří k oblíbeným výletním cílům a v zimě je rájem běžkařů. K návštěvě vybízí také Břevnovský klášter, údolí Divoké Šárky s desítkami turistických tras, Strahovské pláně s historickou budovou Ladronka nebo koupaliště Džbán na Červeném vrchu. Pozemek domu sousedí se sportovním areálem a celoročně fungujícími tenisovými kurty.

Rezidence ManovkaArchitektura domu je členitá. Terasovitě se snižuje směrem do zahrady, plně respektuje měřítko okolní zástavby a společně s použitými materiály na fasádu objektu a opěrnými zdmi teras vhodně zapadá do prostředí. Manovka je situována v severojižní ose, byty jsou orientované na východní a západní stranu s ohledem na jejich oslunění.

Garáž se zastřešeným vjezdem a výjezdem

Vstup do objektu z Jinočanské ulice ústí do třetího nadzemního podlaží. Stavba se z uličního pohledu jeví jako dvoupodlažní s podkrovím. Do suterénu stavitelé situovali hromadnou garáž se zastřešeným vjezdem a výjezdem z Jinočanské ulice a kapacitou osmnácti garážových stání umístěných na parkovacích mechanismech. Další tři parkovací stání jsou umístěna na pozemku vedle domu, dvě z nich jsou pro handicapované osoby.

Bytový dům je napojen na městskou vodovodní, kanalizační, plynovodní a elektrorozvodnou síť. Vytápěný je z vlastní plynové kotelny.

Přečtěte si také

  1. Pozoruhodné stavby – 1. díl: Rezidence Rozhledna Praze 4 vévodí od jara 2009 nová budova – Rezidence Rozhledna. Patnáctipatrová budova za více než 330 milionů korun je...