Před krizí jsme dělali věci krásnější a komfortnější, přiznal šéf Sekyra Group

Jak pokračují jejich projekty, jakou obchodní politiku zvolili a jaké jsou ceny jimi nabízených nových bytů. O tom je rozhovor s výkonným ředitelem společnosti Sekyra Group Leošem Anderlem, který vyšel na http://www.stavebni-forum.cz/cs/article/20138/leos-anderle-prave-ted-nikde-nekutame-aneb-co-dnes-dela-sekyra-group/. Co nejzajímavějšího přinesl?

Jak se změnila strategie Sekyra Group po sloučení s Českou nemovitostí?Leoš Anderle

Postupně jsme se zbavili malých projektíků a dnes se soustřeďujeme hlavně na ty velké. Ale stále máme poměrně rozsáhlé portfolio pozemků, řada přijde jistě i na nějaké menší projekty, abychom udrželi bohatost nabídky. Hodně se dnes koncentrujeme na land development, tedy rozvoj velkých území jako je smíchovské a žižkovské nádraží, Dejvické náměstí a Rohanský ostrov.

O těch se mluví už dlouho a zdá se, že nikam nepostupují.

Naopak, příprava běží naplno krize nekrize. Ale zdát se to může – na projektu smíchovského nádraží děláme už šestým rokem, na žižkovském čtyři, na Rohanu tři. Řada věcí nezávisí jen na nás, třeba na Žižkově i Smíchově potřebujeme změnu územního plánu. K té se snad dopracujeme v první polovině příštího roku. Projekt Rohanský ostrov je dál, tam už pracujeme na projektu k územnímu řízení první etapy. Ale času na tyto velké projekty bude zapotřebí ještě hodně.

Dlouho nebylo nic slyšet o dostavbě Dejvického náměstí, není tedy nyní aktuální?

Řekl bych, že je to takřka žhavé. V zásadě nyní finalizujeme dvě záležitosti. První je formálně-právní. Pozemky jsou vysokých škol, my je získáme výměnou za výstavbu dvou budov rektorátu. Druhou věcí, kterou nyní řešíme, je výběr vhodného partnera, který by nám pomohl s návrhem retailové části projektu –  formu spolupráce bych zatím nepředjímal. Komerční část dejvického projektu je přes 80 000 metrů čtverečních, z toho polovina je věnována obchodu. Vyřešením retailu se tedy celý projekt stane financovatelným – kooperace s nějakým velkým retailerem nám ve vztahu k bankám pomůže rychle doložit potřebný předpronájem či předprodej.

Máte nějaký časový odhad?

Tak za rok a půl, za dva roky bychom mohli mít územní rozhodnutí, kterému musí předcházet velká EIA včetně veřejného projednání. A kopnout do země bychom mohli někdy v roce 2014 či 2015. Do té doby by měl být už otevřen tunel Blanka, což pomůže dopravní obslužnosti projektu.

Váš web uvádí čtyři aktuální projekty. Jsou byty už hotové?

Ano. Projekty Rezidence Korunní, Belarie Park, Savoy a Cubicon už stojí, jde jen o doprodej.

Jaká je obchodní politika Sekyra Group, co se týče slev.

Hned po roce 2008 přišla první vlna slev, byly ovšem spíše mírné a prováděly se v tichosti. My jsme byli mezi prvními, kteří postoj k snižování cen změnili. Od té doby slevy otevřeně deklarujeme. Někdy jsou hodně agresivní, jedná se i o více než 40 %. Na druhou stranu: jsou to ceny, o kterých už nelze moc jednat, a zároveň jsou to slevy vysoce diverzifikované. Ty největší se dotýkají hlavně těch bytů, které prostě nejsou atraktivní, třeba umístěním v přízemí či s orientací na sever.

Má to efekt?

Třeba v případě Rezidence Korunní ano, museli jsme tam dokonce posílit prodejní tým a zřídit stálé prodejní místo. Nicméně obecně je tempo prodeje v porovnání s předkrizovým obdobím hodně pomalé, řekl bych, že dnes jsme tak na polovině tehdejší úrovně, v porovnání s největším boomem při předprodeji tohoto projektu na pětině. Celkově se dnes rychlost odbytu těžko odhaduje. Nicméně podle našich údajů se rezidenční trh pomalu oživuje a stabilizuje, růst pozorujeme už od podzimu loňského roku. Řekl bych tedy, že máme v budoucnost důvěru.

Jaké budou ceny projektů, které připravujete?

Všechno bude záviset na už zmíněné absorpci trhu. Čekáme na stavební povolení pro zajímavý projekt v Dolních Počernicích, což je pěkná komorní lokalita, pražské příměstské čtvrtě mají své kouzlo. Jde o 60 bytů v nízkoenergetickém standardu, na hraně golfového hřiště Black Bridge, kalkulujeme metr bytové plochy v průměru za 45 tisíc korun včetně daně, což je podle mého v segmentu nízkoenergetické výstavby unikum. Vedle toho v této lokalitě máme parcely pro stavbu rodinných domů. V pokročilém stadiu přípravy je i poměrně velký projekt ve Vinoři. Ten nabídne laciné, ale architektonicky kvalitní startovací bydlení. Tam bychom mohli atakovat dolní úroveň cen pražských bytů.

A ta je?

Za současné úrovně DPH 38 – 39 000 korun za metr bytové plochy. To je myslím méně, než v podobných lokalitách dosahují naši konkurenti.

Před časem jste vyjádřil obavu, že odbytová krize kvalitu bytových projektů sníží. Stalo se tak?

Myslím, že se ta moje prognóza víceméně naplnila. Před krizí jsme si prostě dovolovali věci dělat krásnější a komfortnější. A velkorysejší – třeba společné prostory. Vlastně se trochu plýtvalo, protože zákazníci to brali. Dnes všechno děláme optimálněji.

Znamená to stavět hůř a za méně peněz?

Takhle to nelze říct, je to složitější. Dnes například hodně ušetříme díky racionálnější organizaci práce, levnější jsou pozemky, stavební práce, materiály a také architekti a projektanti. Nakonec i samotný development.

Jinde nespoříte?

Samozřejmě, že ano. Sádrové omítky nebo třívrstvé dřevěné podlahy už nebudou standardem nižšího středního segmentu rezidencí, ale při prodejní ceně okolo 40 000 za metr spíš vybavením, které patří do příplatkové kategorie. Racionálnější jsou i vnitřní dispozice, projektovat třeba 1 + kk na 45 metrech čtverečních jako dřív je dnes nemožné, to je 10 zbytečných metrů, které klient zaplatí.

Šetříte i na kvalitě architektury?

Snažíme se nedělat to. Hledáme jiné cesty k úsporám. Třeba využití prefabrikátů. Přemýšlíme také o tom, že u těch nejlevnějších bytů bude balkon „volitelnou“ položkou. U bytu za 1,1 milionu korun je balkon luxus. Takových voleb lze zákazníkům nabídnout více. Přemýšlíme i o Počernicích, tady by to mohla být rekuperační jednotka, která umožní navýšit nízkoenergetický standard bytu na pasivní.

Žádné podobné články.