Vysočanská radiála uleví lidem z Hloubětína a Černého mostu, pomoct by měla i životnímu prostředí

Po šesti letech je konečně hotovo. Vysočanská radiála je připravena sloužit řidičům, kteří dosud museli jezdit přes Hloubětín a Černý most. Stavba za dvě a půl miliardy pomůže především obyvatelům v okolí ulic Kolbenova, K Hutím a Chlumecká.

Vysočanská radiálaNová silnice je dlouhá pět a půl kilometru a spojuje Kbelskou ulici s rychlostní silnicí R10 na Liberec. Šoféři míříčí z R8 na R10 nebo na hradeckou dálnici D11 už proto nemusí jezdit přes Hloubětín a Černý most.

„Vysočanská radiála významně usnadní cestu. Nepředstavuje pouze další významné dopravní spojení, ale současně i příspěvek ke zlepšení životního prostředí v Praze,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Zatím maximálně padesátkou, potom osmdesátkou

Radiála má v každém směru dva pruhy. Zatím bude fungovat ve zkušebním provozu, protože ploty proti zvěři ještě nejsou po celém úseku. Kvůli tomu bude také snížena nejvyšší povolená rychlost na padesát kilometrů v hodině. Až budou ploty všude, rychlost se zvedne na osmdesátku. Stavba bude kompletně dokončena v polovině roku 2012.

Součástí Vysočanské radiály jsou i dva takzvané biomosty. Jsou to 30 a 40 metrů široké padesátimetrové mosty, které zajistí bezpečný přechod zvířat přes radiálu. Přes druhý biomost vede nová cyklostezka, která navazuje na ulici Za Černým mostem a pokračuje k Satalicím. Jak informovala mluvčí magistrátu města Prahy Tereza Krásenská, je tento asi kilometrový úsek součástí zamýšlené cyklistické trasy vedoucí od stanice metra Rajská zahrada směrem na Vinoř, s výhledem do oblasti Pojizeří.

Vysočanská radiála_mapaV budoucnu prodloužení až do Libně a na Městský okruh

Vysočanská radiála měla být dokončena podle původních plánů už v roce 2007. Její výstavbu však zkomplikovaly výkupy pozemku v trase radiály. Současný úsek ale nemá svoji konečnou podobu. Od Kbelské ulice je v plánu ještě prodloužení do Libně, kde by se radiála napojila na Městský okruh. Řidiči by tady sjeli buď směrem k tunelu Blanka, nebo do plánovaného tunelu pod Libní. Kdy bude zbytek Vysočanské radiály vybudován, zatím není známo.

Vyšlo na http://praha.idnes.cz/vysocanska-radiala-je-hotova-ulevi-hloubetinu-a-cernemu-mostu-pb2-/praha-zpravy.aspx?c=A111128_162126_praha-zpravy_ab

Žádné podobné články.