Zájem o hypotéky letos roste. Do září jich bylo přes padesát tisíc

Hypoteční úvěry jsou v kurzu. Jejich počet dosáhl od ledna do září tohoto roku 50 798. To je o 30 procent víc než ve stejném období loni a předloni. Příčinou jsou levné nemovitosti, nízké úroky hypoték a také hrozba vyšší daně.

Rezidence Korunní je levnější o desítky procentU nových nemovitostí se nyní ceny rapidně snížily. Například přední český developer Sekyra Group zlevnil ceny bytů v pražské Rezidenci Korunní oproti původnímu plánu o desítky procent. Řada lidí tuší, že by se rostoucí DPH mohla v příštích dvou letech promítnout právě do cen nových nemovitostí a také hypoték, a tak se „pojistila“ a sjednala si hypotéku raději už letos. Objem hypoték činil na konci září 84 miliard korun.

Pro menší úpravy je vhodný úvěr ze stavebního spoření

Vlnu nejistot vyvolalo také plánované snížení maximální částky, kterou si lze ročně odečíst z úroků u hypoték, z 300 na 80 tisíc korun, k němuž by mělo dojít od roku 2013. K silnému „předzásobení se“ hypotékami mohly přispět i obavy, co bude po chystaných změnách se stavebním spořením a úvěry.

hypotéky se hodí pro rozsáhlejší opravy bytuJak uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý, úvěry ze stavebního spoření se překrývají s hypotečními asi z 20 procent. Hodí se především k financování rekonstrukcí do milionu korun nebo koupi menšího bytu. Pro větší úpravy, výstavbu či koupi bytu je obvykle lepší hypotéka. Oba úvěry se ale dají i kombinovat.

Průměrný úrok 3,89 procenta

Češi hypotečními úvěry financují většinu věcí týkajících se bydlení. Cena těchto úvěrů přitom stále klesá. Podle Hypoindexu firmy Fincentrum dosáhla v září průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů s pevným úrokem (fixací) 3,89 procenta. To je o 0,2 procenta méně než v srpnu. Nejčastěji lidé volí pětileté fixace, což jsou hypotéky s pevnou úrokovou sazbou na pět let. Tento výběr je proto při předpokládaném růstu úroků logický.

Žádné podobné články.