Zvažujete koupi bytu? Pospěšte si, ČNB chystá zpřísnění hypotečních podmínek

Česká národní banka se bojí vzniku hypoteční bubliny. Od října už proto nebudete moci ručit za úvěr 100 % hodnoty nemovitosti. Pokud tedy uvažujete třeba o koupi bytu v Praze, máte nejvyšší čas.

Hypotéku si v současnosti bere skoro každý. Uvolněné standardy při jejich poskytování a rekordně nízké úrokové sazby pod dvěma procenty vedly loni k rekordnímu počtu hypoték. To se nelíbí představitelům centrální banky.

Banky uzavřely 102 tisíc smluv za celkem 184 miliard korun. ČNB se tak rozhodla trochu pozastavit hypoteční kohoutek. Od října 2016 bude možné ručit maximálně 95 % hodnoty nemovitosti, od dubna 2017 potom 90 %.

Lidé, kteří financují své bydlení bez vlastních zdrojů, už tak na hypotéku v budoucnu nemusí dosáhnout.

Změn může být v budoucnu víc

Přestože platební morálka je v Česku tradičně vysoká a disciplinovaní Češi mají problémy se splácením hypoték jen v 1,5 % případů, dá se očekávat, že nařízení ze strany ČNB bude v budoucnu více.

Centrální banka dlouhodobě tlačí na to, aby bankovní domy neposkytovaly hypotéky na celou hodnotu nemovitosti tak snadno. V budoucnu však bude usilovat i o zákonné zakotvení pravomocí, aby mohla stanovovat rizikové parametry úvěrů.

Pokud tedy zvažujete pořízení vlastního bydlení, nyní je ta pravá chvíle, protože se dá předpokládat, že podmínky se v budoucnu ještě zpřísní.

Nejvíce hypoték se uzavírá v Praze

V Praze se v roce 2015 uzavřela celá čtvrtina ze všech smluv v ČR. Byty v Praze jsou na realitním trhu nejžádanějším zbožím.

S počtem uzavřených hypoték a prodaných bytů roste i počet nových developerských projektů. Nové byty v Praze se staví jako na běžícím páse a lidé si je stále častěji pořizují i jako investici. Samotná hypotéka se vlastníkům díky výhodným úrokovým sazbám vrátí velice rychle v podobě nájemného.

Pro bydlení v Praze jsou velmi populární novostavby v atraktivním prostředí, jakými jsou třeba dva bytové domy v Praze Modřanech od společnosti Sekyra Group.

Žádné podobné články.