Hledáme bydlení v Praze pro studenty

Do Prahy míří rok od roku čím dál víc studentů. Univerzity přijímají uchazeče z různých koutů České republiky a ti pak chtě nechtě musí řešit, kam při studiu složí hlavu. Jelikož ne všem bývá vyhověno v žádosti o studentskou kolej a někteří se rovnou rozhodnou pro takzvaný „privát“, poptávka po vhodném ubytování pro studenty roste. Kde takové ubytování hledat a jaké by vlastně mělo být?

bydlení v Praze pro studentyPražské vysoké školy přijmou každoročně tisícovky studentů. Ačkoli bydlení na koleji je pro studenty nejlevnější variantou, spousta z nich volí bydlení v soukromých bytech. Ať už pro větší komfort nebo například společné bydlení s přáteli.  V dokladech dnešních studentů tak známá kolejenka není nezbytností.

Kde hledat studentské ubytování?

Volná místa ve studentských bytech se dají snadno najít na internetu. Existuje řada webových stránek, které jsou plné inzerátů s nabídkou bydlení pro studenty. Jeden pokoj většinou obývají dva až tři studenti, dá se pronajmout i samostatný pokoj. Cena za spolubydlení začíná v Praze přibližně na třech tisících korunách, samostatný pokoj je obvykle o něco dražší.

Nabídka privátního ubytování obvykle visí i na nástěnkách univerzitních budov, nápomocny mohou být i sociálně sítě. Samozřejmě si studenti hledající bydlení mohou podat vlastní inzerát, v němž sdělí své požadavky a čekají na reakce.

Požadavky na bydlení pro studenty

Stejně jako jiné specifické skupiny společnosti, i studenti mají své preference, co se týče bydlení. Většinou totiž nedisponují velkým množstvím peněz, rádi si přispí a bez internetu si svůj život jenom těžko dokážou představit. Co by tedy dobrému studentskému bydlení nemělo scházet?

  • Nízké nájemné

Jelikož studenti si nevydělávají, ale spíše přivydělávají (formou různých brigád, případně pracují na poloviční úvazek), jejich finanční možnosti nejsou nijak závratné. Proto hledají levné ubytování, které jejich konta (pokud jim nájem neplatí rodiče) nezruinuje.

  • Bydlení blízko univerzitybydlení pro studenty by mělo být blízko metra

Na to, v jaké části metropole studenti hledají bydlení, má největší vliv vzdálenost od školy, kterou studují. Málokterému studujícímu se chce ráno vstávat o hodinu dřív, aby nepřišel pozdě na cvičení nebo povinnou přednášku. Platí to i opačně – být po skončení večerní hodiny brzy doma se hodí.

  • Nedaleko centra, metra a nádraží

Studentskému životu svědčí lokalita blízko centra. Studenti se spíše než do okrajových pražských částí stěhují do míst, ze kterých nemají daleko do střediska zábavy. Na škodu není ani blízkost stanice metra a nádraží, odkud studenti putují domů na víkendy.

  • Internetové připojení

Bez internetu se studenti dnes už obejdou jenom těžko. Notebook má téměř každý z nich a internet je součástí studentského života – většina škol se studenty komunikuje výhradně přes internetové informační systémy. Studenti si pomocí internetu registrují předměty, zapisují se na zkoušky. Mít v bytě k dispozici internet dvacet čtyři hodin denně je tudíž jedním ze základních požadavků.

Příklad pro budoucí techniky

Dejme tomu pro studenta Českého vysokého učení technického je nejvýhodnější bydlet v Dejvicích. Do školy dojde za pár minut, na Hlavní nádraží se metrem dostane do dvaceti minut a městské centrum je z této lokality také snadno dostupné.

Přečtěte si také

  1. Hledáme bydlení v Praze pro seniory Realitní kanceláře i developeři se stále častěji setkávají s požadavkem na přiměřené a důstojné bydlení pro prarodiče či starší rodiče,...