Lidé mají zvýšený zájem o bydlení v Praze, červen vstoupí do dějin českých hypoték

Zatímco na začátku roku developeři odhadovali, že v Praze prodají zhruba 6 000 nových bytů, nyní hovoří o 7 tisících. Mohou za to především nízké ceny hypoték.

Hypotéky přestaly zlevňovat a ceny nových bytů začínají na některých místech stoupat. Kombinace těchto dvou faktorů přiměla dosud váhající zájemce o nové byty k akci a realitní trh se výrazně oživil.

Zvýšený zájem o bydlení v Praze

Ceny hypoték se totiž stále drží velmi nízko a výsledky za červen ukazují, že banky vyplatily rekordních 19,75 miliard korun. Tento výsledek překonal dosud nejvyšší výsledek z roku 2007, kdy byly sjednány hypotéky v objemu 18,72 miliard.

Pořiďte si nový byt do konce roku

A na jaké typy nemovitostí si lidé hypotéky nejčastěji berou? Největší zájem je o nové byty v Praze, přičemž lidé neváhají kupovat ani byty z developerských projektů, které jsou dosud pouze “na papíře”.

Ostatně developeři ještě na začátku roku odhadovali, že letos v Praze prodají okolo šesti tisíc bytů, aktuální odhad je ale o tisíc bytů vyšší.

  1. nízké a stabilní ceny hypoték,
  2. mírně, ale rychle se zvyšující ceny bytů,
  3. vyšší aktivita developerů,
  4. současná situace vydrží dle odhadů jen do konce roku.

V Praze se vyplatí i nákup větších bytů

Dlouhodobě nejoblíbenější jsou byty kategorie 2+kk nebo 2+1. Pokud ale sháníte byt na investici, zaměřte se i na vícepokojové byty, které jdou pronajímat rodinám i studentům. Samostatnou kapitolou jsou luxusní byty v centru Prahy.

Z lokalit je velký zájem o nové byty na Vinohradech a také o nové byty v Dolních Počernicích. Praha 9 i 10 totiž patří k lokalitám, které spojují skvělou dostupnost do centra, občanskou vybavenost v okolí a zároveň nízké ceny bytů dostupné ovšem.

Cena za metr čtvereční v Praze se od loňského roku zvedla pouze o 0,6 % a v současné době činí 61 805 Kč. Přestože se ale ceny bytů v Praze zvedají jen mírně, tempo začíná zrychlovat.

Přečtěte si také

  1. O nové byty v Praze je zájem. Do září se jich prodalo skoro tolik jako za celý loňský rok Zájem o nové bydlení v české metropoli výrazně vzrostl. V prvních třech čtvrtletích letošního roku se prodalo 2 492 bytů, což je téměř...
  2. Zájem o hypotéky letos roste. Do září jich bylo přes padesát tisíc Hypoteční úvěry jsou v kurzu. Jejich počet dosáhl od ledna do září tohoto roku 50 798. To je o 30 procent víc...
  3. Češi nakupují byty v Praze více než před krizí. Vyplatí se jim to. Trh s byty v České republice hlásí vyšší zisky již pět let, letos poprvé ale překoná předkrizový rok 2007. Developeři...
  4. Mladí Pražané od rodičů nespěchají. Vlastní bydlení shání až po třicítce Čím dál víc mladých lidí bydlí dlouho s rodiči a vlastní bydlení shání až po třicítce. Zájem o vlastní bydlení...